Naprawa zakończona

Awaria na Tnij URL

Nasza witryna dziś miała problemy na swojej głównej stronie. Awaria dotyczyła trzech elementów które są wykonane w technologii Flash. Elementy te są odpowiedzialne za możliwość wprowadzenia na naszej witrynie adresów URL które można następnie skrócić. Awarii uległy również dwa przyciski które pomagały w obsłudze strony przez internautów. Awaria dotyczyła strony w wersji na komputery jak i urządzenia przenośne, co spowodowało że za pomocą komórki również nie można było można skracać linków. W pierwszej kolejności podejrzewaliśmy własne błędy. Jednak po sprawdzeniu dat modyfikacji plików musieliśmy wykluczyć dwie teorie. Pierwsza dotyczyła własnych błędów a druga nie autoryzowanej modyfikacji naszych plików przez osoby z zewnątrz. Jednak podstawowa kontrola wykazała że z naszą witryną nic się nie działo, a mimo to doszło do awarii. Wiedząc że chodzi o elementy związane z technologią Flash, podjęliśmy dalsze kroki wykluczające. Na stronie do skracania długich linków posiadamy jeszcze jeden element który współpracuje z technologią Flash, a jest to rotator banerów reklamowych. Po wycięciu kodu wywołującego wyświetlanie banerów i odświeżeniu witryny okazało się że awaria przestała istnieć.

 

Przerwa w działaniu przez zewnętrzne elementy

Po przeprowadzeniu wewnętrznego badania okazało się że skrypt który zarządza wyświetlaniem banerów reklamowych posiada usterkę w obsłudze banerów stworzonych w technologii Flash. Konflikt w oskryptowaniu spowodował że nasza witryna nie wczytywała pełnego kodu do obsługi głównego anonimowego formularza do skracania długich linków.

 

W trakcie badania gdzie znajduje się usterka, zalogowaliśmy się do panelu administracyjnego skryptu do zarządzania wyświetlaniem banerów reklamowych. Skrypt został kilka lat temu zakupiony od osoby prywatnej która go stworzyła oraz stale aktualizuje. W panelu administracyjnym od 13 grudnia 2017 roku czekała aktualizacja skryptu do zarządzania wymianą banerów na naszych witrynach. Po ściągnięciu oraz aktualizacji oprogramowania i ponownym wpisaniu kodu wywoławczego reklamy wszystko zadziałało prawidłowo.

 

Podsumowanie

Działania badawcze które miały na celu poznanie przyczyn występowania anomalii na stronie TnijURL.com pozwoliły na dotarcie do aktualizacji kodu skryptu który obsługuje zarządzaniem wyświetlaniem banerów reklamowych na stronach należących do Ads-Center.NET. Niestety przez awarię strony z pewnością utraciliśmy część internautów którzy do tej pory stale korzystali z naszej anonimowej usługi. Pozostali użytkownicy którzy posiadają zarejestrowane konto użytkownika Tnij URL nie mieli żadnych problemów z korzystaniem z naszego skryptu do skracania długich linków. Mimo awarii jedna trzecia ruchu była realizowana przez użytkowników zarejestrowanych. To pozwoliło na zminimalizowanie skutków anomalii która wystąpiła w ostatnich dniach.