Zmiany podyktowane większym bezpieczeństwem

Wprowadzamy zmiany po zdarzeniu

Tak jak informowaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, nasz serwis TnijURL.com został wykorzystany przez przestępców w celu zamaskowania swoich adresów i oszukania organów ścigania. Do zdarzenia doszło 19 lutego 2019 roku. Przestępcy skrócili aż 4 linki za pomocą naszego darmowego narzędzia. Skorzystali z faktu iż można skrócić link anonimowo i w szybki sposób. W tamtych dniach nasz portal nie posiadał narzędzi do identyfikacji osób czy komputerów za pomocą których korzystano z naszego serwisu. Od początku historii istnienia TnijURL, nie mieliśmy takiego przypadku. Z tego powodu, nie wprowadzaliśmy dodatkowych mechanizmów. Jednak idąc z duchem czasu, obserwując jak zmienia się internat. Słysząc i doświadczając w jaki sposób wykorzystują globalną sieć przestępcy, musimy wdrożyć konkretne zmiany które pomogą nam w identyfikacji osób które czyhają na cudze pieniądze. Jest to też poniekąd naszym obowiązkiem aby chronić internautów przed próbami wyłudzeń, w obszarze naszej witryny.

 

Zapisywanie daty, godziny wraz z sekundami oraz IP komputera

W celu lepszej identyfikacji wszystkich użytkowników, jesteśmy zmuszeni wprowadzić pewne konkretne zmiany. Do tej pory, nasze narzędzie do skracania długich linków, dostępne całkowicie za darmo na głównej stronie naszego portalu, wykonywało tylko tą jedną czynność. Jednak po wykorzystaniu naszego serwisu, musimy zmniejszyć stopień anonimowości w celu podniesienia progu bezpieczeństwa w sieci internet.

 

Wprowadzenie nowych mechanizmów nie jest jakimś trudnym zadaniem. Jedynie fakt że musi zrobić to programista wysokiej klasy opóźnia nowe wdrożenia. Wykorzystanie portalu przez przestępców miało miejsce 19 lutego, nasza firma wdrożyła zmiany dzięki którym pozyskujemy również adres IP osoby korzystającej z anonimowego formularza już w 24 lutego. Po kontakcie z organami ścigania postanowiliśmy dodatkowo zapisywać dokładną datę z godziną, minutą oraz sekundą utworzenia linku na naszym portalu. Pozyskanie tych danych pomoże w przyszłości organom ścigania odnaleźć lub zlokalizować miejsce z którego korzystano w celach przestępczych. Jest to o tyle ważne, gdyż przestępca któremu raz się uda, będzie próbował kolejny raz zdobyć łatwe pieniądze. A to szkodzi ogólnemu modelowi zdrowej społeczności. Dlatego wdrażamy wymienione wyżej zmiany aby poprawić stopień bezpieczeństwa. Sami żałujemy że wcześniej nie mieliśmy tak głębokiego identyfikowania osób które korzystają z naszego portalu. Posiadając takie dane moglibyśmy ułatwić policji ściganie przestępcy który wykorzystał nasze darmowe narzędzie w przestępczych celach.