Przestępcy nie próżnują

Powiadomienia od internautów

W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy zwiększającą się liczbę e-maili pochodzących z naszego formularza kontaktowego znajdującego się na stronie głównej serwisu. Prawie wszystkie dotyczyły linków skróconych za pomocą naszego systemu w wersji darmowej dostępnej dla każdego internauty. Pozostałe powiadomienia dotyczyły identycznego procederu który odbywa się po innych popularnych serwisach o takim profilu jak nasz.

 

Jako że traktujemy bezpieczeństwo internautów na najwyższym poziomie, wszelkie tego typu powiadomienia są natychmiast weryfikowane oraz podejmowane są odpowiednie działania. Najczęściej jest to forma usunięcia linku z naszej bazy co skutkuje przekierowaniem osoby klikające w taki link, przekierowanie na naszą podstronę z informacją że taki link już nie istnieje.

 

Wszelkie tego typu zdarzenia będziemy opisywać na naszym blogu w kolejnych artykułach z uwagi na chęć oraz niejako obowiązek informowania internautów o takich przypadkach. Wiedza o tego typu próbach wyłudzenia lub oszustwach wzmaga czujność wszystkich tych którzy czytają nasze komunikaty.

 

Mimo że stale wprowadzamy jakieś nowe urozmaicenie dla naszych użytkowników takich jak ostatnie czyli linki zabezpieczone hasłem, niestety nie uniknęliśmy ataku przestępców którzy postanowili wykorzystać nasz darmowy system maskowania długich linków do celów przestępczych. Osoby które dokonały skrócenia dwóch linków za pomocą naszego systemu znajdującego się na głównej stronie witryny, ukryły linki do witryn które miały prawdopodobnie wyłudzać dane, szpiegować zaatakowany komputer lub służyć do próby wyłudzenia pieniędzy.

 

Link, według naszych użytkowników został rozesłany za pomocą SMS-ów w których grożono zablokowaniem numeru telefonu w przypadku braku uiszczenia opłaty. W wielu powiadomieniach figurowała niewielka kwota na sumę 1,47 zł, jednak w przypadku udanego ataku na kilka milionów numerów, uzyskana suma mogłaby być dość spora.

 

Działania przestępców wymuszają na naszym zespole do spraw rozwoju witryny, zaprojektowanie mechanizmów obronnych lub identyfikacyjnych, dzięki którym, będziemy mogli sprawniej przeciwstawić się przestępcom. W najbliższym czasie to właśnie ten temat będzie u nas roztrząsany. Jest to pokierowane wzrostem ilości takich zdarzeń. W poprzednim czyli 2018 roku, odnotowaliśmy tylko dwie próby wykorzystania naszego serwisu do celów przestępczych. W 2019 roku takich prób odnotowaliśmy już ponad cztery. A rok dopiero się rozpoczął.